22 czerwca, 2024

Idom.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

multimetr

Multimetr – co to jest? Do czego służy?

Jeżeli interesujesz się elektroniką, miernik uniwersalny, zwany też multimetrem, będzie dla Ciebie bardzo przydatnym urządzeniem. Multimetr jest niezwykle prosty w obsłudze, a jego zastosowanie jest bardzo szerokie – warto nauczyć się, jak z niego korzystać. Czym więc dokładnie jest multimetr i do czego można go użyć?

Czym jest multimetr?

Mimo, że multimetr jest jednym z najbardziej podstawowych i najczęściej używanych narzędzi elektronicznych, wiele osób nie ma pojęcia jak z niego korzystać. Jak się okazuje, jest to niezwykle proste. 

Multimetr daje nam możliwość pomiaru wielu wartości fizycznych za pomocą jednego urządzenia. Podstawowy multimetr zawiera przynajmniej funkcjonalność amperomierza, woltomierza i omomierza. Multimetr nie tylko mierzy wartości, ale od razu wyświetla nam je w wygodnej formie – najczęściej za pomocą wskaźnika wychyłowego w multimetrach analogowych, albo za pomocą wyświetlacza w multimetrach cyfrowych.

Komu przyda się multimetr?

Nieważne przy jakim rodzaju elektroniki pracujesz i czy jesteś profesjonalnym fachowcem czy domową złotą rączką, multimetr z pewnością Ci się przyda. Pozwala on kontrolować sprawność niemal każdego układu elektronicznego, podając dokładne wartości, które pomogą Ci potwierdzić, że wszystko działa jak należy. 

Każda drobna usterka w układzie może spowodować poważne uszkodzenia – a nawet zagrożenie. Jeżeli nie jesteś pewien działania jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego, warto zaopatrzyć się w multimetr. Daje on nam bazowe możliwości zrozumienia elektroniki, jak również jej samodzielnej diagnostyki i naprawy. 

Jakie są rodzaje multimetrów?

Najczęściej, na rynku znajdziemy dwa podstawowe typy mierników uniwersalnych (multimetrów):

  • Analogowe – czyli takie, które pokazują wartość pomiarową za pomocą wskaźnika. Z pewnością widziałeś już kiedyś takie urządzenie w domowej skrzynce narzędziowej lub u pracującego elektryka. Dookoła wskaźnika znajduje się wiele etykiet wskazujących wartości, jednak dadzą nam one tylko poglądowy pomiar z racji niedokładności.
  • Cyfrowe – dzisiejsze profesjonalne multimetry niemal wszystkie są cyfrowe. Posiadają one zazwyczaj dużo więcej funkcji mierzenia wartości, a pomiary wyświetlane są z dużą dokładnością. Są one też łatwiejsze w obsłudze i dużo bardziej przystępne. Taki multimetr przyda się nam zarówno w domu jak i profesjonalnie.

W TME znajdziesz szeroki wybór profesjonalnych multimetrów cyfrowych i analogowych – zarówno przenośnych jak i stacjonarnych. Sprawdź naszą ofertę na tme.eu!