19 września, 2024

Idom.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

rezydencja

Czym jest rezydencja i jak wygląda jej budowa?

Rezydencja przywodzi na myśl obszerne i nowocześnie wyglądające domy, które przez efekt wizualny robią tak duże wrażenie, że mogą się wydawać własnością gwiazd i celebrytów. W tego rodzaju domu może jednak zamieszkać każdy, a proces jego budowy nie różni się znacznie od tradycyjnych budynków jednorodzinnych. Jakie dokładnie budynki nazywa się rezydencjami? Jak wyglądają poszczególne etapy budowy takiego domu?

Jaki budynek określa się mianem rezydencji?

Za rezydencję uznaje się dom jednorodzinny lub wielopokoleniowy, który od tradycyjnych budynków tego typu różni się przede wszystkim powierzchnią. Rezydencje są obszerne i zazwyczaj osiągają przynajmniej 200 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Pomieszczenia w rezydencjach są duże, dzięki czemu łatwo je umeblować, w tym także z wyposażeniem, które może i nie jest konieczne, ale poprawia standard i komfort życia.

Co ważne, w rezydencji pojawiają się nie tylko tak klasyczne pomieszczenia jak kuchnia, sypialnia, czy salon. W wielu z nich znaleźć można także prywatne biblioteki, pracownie komputerowe, pokoje telewizyjne nazywane również domowymi kinami, czy siłownie pełne sprzętu do ćwiczeń.

Przy budowie rezydencji korzysta się często z nowych dostępnych technologii. Dzięki temu budynki te zazwyczaj wykorzystują nowoczesne systemy grzewcze albo pozyskują energię z odnawialnych źródeł, w tym na przykład przez zamontowane na nich panele fotowoltaiczne. Więcej o prywatnych rezydencjach, ich różnicach, budowie i cechach przeczytać można na stronie https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji.

Przygotowania do budowy rezydencji

Przed rozpoczęciem budowy, wkroczeniem na działkę ekipy budowlanej i ustawieniem tabliczek informacyjnych, konieczne jest dopełnienie pewnych formalności. Pierwsze kroki w budowie rezydencji, podobnie jak w przypadku tradycyjnych domów jednorodzinnych, to wybór odpowiedniej działki i projektu.

Które z nich powinno pojawić się pierwsze – działka czy projekt? Pytanie to można przekształcić także w inny sposób – czy to projekt należy dobierać pod posiadaną działkę, czy działkę pod wybrany wcześniej projekt? Chociaż opinie mogą się różnić, rozsądniejszym wyborem wydaje się najpierw zakup działki, a następnie wybór i dostosowanie odpowiedniego projektu. Działkę znacznie trudniej jest dostosować, a gdy chodzi o kwestie takie jak na przykład jej szerokość, bywa to zupełnie niemożliwe.

Projekt rezydencji można opracować na indywidualne zamówienie, dopasowując każdy jego element do własnych potrzeb i wyobrażeń gotowego budynku. Nieco tańszym i szybszym rozwiązaniem jest wybór projektu gotowego spośród dostępnych na stronie https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty. Co ważne, gotowe projekty można modyfikować, a często jest to wręcz konieczne, aby dopasować je do konkretnej działki czy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który określa cechy budynków, jakie mogą powstać na danym terenie.

Już na etapie przygotowań i załatwiania formalności budowa może być wymagająca, zwłaszcza dla niedoświadczonego inwestora. Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z usług firmy New-House, która oferuje coś znacznie więcej, niż tylko sprawną ekipę budowlaną. Ponad 30 lat doświadczenia w branży pozwala oferować firmie usługi kompleksowej budowy, które obejmują zarówno wsparcie przy wstępnych formalnościach, wyborze działki, projektu, czy nawet sposobu finansowania, jak i staranne wykończenia każdego właściwego etapu prac.

Jak przebiega proces budowy?

Budowa określana jako prace odbywające się na działce budowlanej może ruszyć od momentu otrzymania stosownego pozwolenia. Po przygotowaniu placu budowy ekipa zabiera się za równanie terenu, wykopy fundamentów i prace ziemne. Po wylaniu fundamentów czas na postawienie ścian i stropów, następnie konstrukcji dachu, po czym wstawienia drzwi i okien. W końcowych etapach budowy montowane są niezbędne instalacje takie jak elektryczna czy grzewcza. Ostatecznie przychodzi czas na estetyczne wykończenia, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze. Kiedy budynek jest ukończony, powinien odebrać go inspektor nadzoru budowlanego i zatwierdzić jako dopuszczony do zamieszkania.

Każda budowa domu, tak samo jak i rezydencji, jest niepowtarzalna, tak jak nie ma dwóch identycznych działek czy projektów, zwłaszcza gdy mowa o projektach modyfikowanych i tworzonych na indywidualne zamówienia. Poza samym procesem budowy różnić może się także sposób jej organizacji. Wykonanie można zlecić kilku podwykonawcom lub jednej firmie zajmującej się budową kompleksowo.