22 czerwca, 2024

Idom.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Kto odpowiada za wywóz odpadów komunalnych? Wyjaśniamy!

Kto odpowiada za wywóz odpadów komunalnych? Wyjaśniamy!

Odbiór śmieci jest dla każdego oczywistością, więc mało kto zwraca uwagę na ten element codziennego życia. Niestety zdarzają się sytuacje, w których coś nie zagra. Wówczas pojawia się problem: co zrobić z odpadami komunalnymi? Kto za nie odpowiada? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Co w tej kwestii mówi prawo?

Przepisy są jednoznaczne: za odbiór nieczystości odpowiada gmina, na której terenie znajduje się posesja. To jeden z jej obowiązków. Dlatego właśnie w większości przypadków mieszkańcy w ogóle nie muszą się martwić tym, co zrobić z odpadami komunalnymi.

Warto przy tym wiedzieć, że gmina jako taka nie zatrudnia osób odpowiedzialnych za wywóz śmieci. Zamiast tego wybiera drogą przetargu przedsiębiorstwo (w dużych miastach nawet kilka), które będzie zagospodarowywać odpady. Z punktu widzenia mieszkańca nie ma to jednak żadnego znaczenia.

Dużo większe przełożenie na życie w gminie ma metoda opłaty oraz wysokość stawek za wywóz. Tutaj panuje dość duża różnorodność, ponieważ ostateczny koszt zależy od takich czynników, jak liczba mieszkańców, odległość od systemu przetwarzania odpadów czy powierzchnia posiadanej nieruchomości.

Czy prywatne przedsiębiorstwa mogą wywozić śmieci?

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że firmy zatrudniane przez gminę nie są jedynym podmiotem, który może gospodarować odpadami komunalnymi. Robią to także inne przedsiębiorstwa. Zgodę na działalność w tym zakresie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Ubiegająca się o to firma musi bowiem spełniać szereg warunków i wyróżniać się wysokimi standardami. Uprawnienia by przeprowadzać wywóz odpadów komunalnych Grudziądzu ma dla przykładu przedsiębiorstwo Śmieci.eu, działające zresztą na terenie całej Polski. Zapewnia dostęp do korzystnej dla mieszkańców gminy oferty.

Kto ponosi odpowiedzialność za niewywiezione odpady?

Zdarza się, że śmieci nie zostają wywiezione na czas, przez co gromadzą się w nadmiarze na terenie posesji. To rzadkie sytuacje, lecz prawdopodobne. Wówczas odpowiedzialność za ich zagospodarowanie spada na właściciela posesji. W skrócie oznacza to, że nie można ich wyrzucić w dowolnym miejscu, choćby wyjątkowo uprzykrzały życie, ponieważ wiąże się to z karą finansową.

Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji może być zamówienie wywozu odpadów komunalnych od podmiotów działających na terenie gminy.

Kiedy wynająć kontener na śmieci?

Skorzystanie z usług prywatnej firmy jest zalecane zwłaszcza wtedy, gdy w gospodarstwie domowym zaczyna być generowanych znacznie więcej odpadów niż zazwyczaj. Dobrym przykładem są remonty, porządki wiosenne czy świąteczne, a nawet organizowanie dużej imprezy. Wystawiony przez gminę kubeł z pewnością nie wystarczy. Zwłaszcza jeśli mają do niego trafić gabaryty.

Profesjonalny wywóz styropianu w Grudziądzu oferuje marka Śmieci.eu. Przyjrzyj się jej ofercie, jeśli akurat potrzebujesz pomocy w pozbyciu się dużej ilości śmieci ze swojego gospodarstwa domowego.