16 lipca, 2024

Idom.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

parownica

Parownica do ubrań – czy warto ją kupić?

Parownica do ubrań będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią prasować, ale muszą to robić. Tradycyjne żelazko sprawdza się gorzej na wielu polach, więc łatwiej się zniechęcić. Poza tym jego używanie wymaga umiejętności, wiedzy o tym, jak prasować dane materiały. Deska do prasowania zajmuje też miejsce. Żelazkiem tradycyjnym nie wyprasujemy wszystkiego, niektóre materiały mogą się pod nim spalić czy nawet stopić. Trzeba naprawdę bardzo uważać. Inaczej jest z parownicą, która ma więcej funkcji i działa znacznie prościej. Czy warto ją mieć?

Działanie parownicy

Jeśli interesuje nas parownica do ubrań, opinie na jej temat są bardzo pochlebne. Jak jednak ona działa? Co sprawia, że działa tak dobrze? 

Jak sama nazwa wskazuje, parownice prasują przy pomocy pary wodnej. Posiadają zbiorniki, do których nalewa się wody, czeka, aż uzyska ona odpowiednią temperaturę. Ubranie należy powiesić na wieszaku, skierować strumień pary na nie. Można je przytrzymywać jedną ręką, by para dostała się w każdy zakamarek. Jej cząsteczki bowiem wnikają w materiał i usuwają zagniecenia. 

Co ciekawe i co warto podkreślić, para wodna nie tylko sprawia, że ubranie jest wyprasowane. Zabija ona także bakterie – nawet 99 procent! – oraz odświeża tkaniny. Jest to zdecydowana przewaga nad żelazkiem. 

Działanie pary jest o tyle ciekawe, że nie przypali ona ubrania ani nie zniszczy go, więc można prasować w zasadzie każdy materiał. Tradycyjne żelazko może w takim przypadku zawodzić. Poza tym parownica świetnie odświeża. Zdarza się, że pojawiamy się w jakimś miejscu, które ma specyficzny zapach – ktoś pali tam papierosy, smaży cebulę, gotuje. Chcemy czy nie, nasze ubrania przesiąkają takimi zapachami. Z ubraniami nie ma problemu, po prostu wrzucamy je do pralki, a co na przykład z płaszczem, którego samodzielnie w domu nie wypierzemy? Czy konieczna jest wizyta w profesjonalnej pralni? Niekoniecznie. Cząsteczki pary odświeżą tkaninę i sprawią, że ten nieprzyjemny zapach zniknie. 

Parownicy można używać także w celu zdezynfekowania powierzchni czy rzeczy – jak wspominaliśmy para wodna działa także w ten sposób. Idealnie poradzi sobie z zabawkami dzieci – nie zawsze można wrzucić misia do pralki, ale skierować na niego parę – już jak najbardziej. Można także w ten sposób odświeżyć kanapy, materace, koce. Zastosowanie jest naprawdę szerokie!

Ręczna czy stojąca? 

Kiedy chcesz kupić parownicę, musisz się także zastanowić, czy potrzebujesz wersji ręcznej czy stojącej. Pierwsza z wymienionych będzie idealna dla osób, które nie prasują dużo, często wyjeżdżają, mają mało miejsca. Stojąca sprawdzi się świetnie w sklepach z odzieżą i innych tego rodzaju biznesach oraz u osób, które prasują dużo i często.

Dbanie o parownicę

Co należy robić, aby cieszyć się jak najdłużej dobrze działającą parownicą? Nie zapominajmy, że woda ma w sobie kamień, który się osadza. Co jakiś czas należy więc zbiornik na wodę w parownicy odkamienić. Dzięki czemu na pewno będzie sprawdzać się lepiej i działać dłużej.