22 czerwca, 2024

Idom.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Obrazy na ścianie

Scena z filmu – bogaty człowiek pije wino, patrząc na oświetlone dzieło sztuki na ścianie swojego apartament owca. Choć większość z nas nie ma na tyle gotówki, aby w jego własnym domu mogło zawisnąć coś znanego z pierwszych stron gazet, lub katalogów domów aukcyjnych, nie musimy porzucać marzeń o sztuce w swoim mieszkaniu.

Miejsce na obraz

Obraz w domu jest tym, co zwraca uwagę gości i domowników. Wybierzmy dla niego wyeksponowane miejsce. Ważne jest, aby inne elementy go nie przyćmiły, dlatego niech ściany będą w stonowanych kolorach. Oczywiście są pewne wyjątki i nie jest to zasada wiążąca absolutnie, ale przynajmniej zastanówmy się nad tym elementem.

Drugą niesamowicie istotną sprawą jest odpowiednie oświetlenie. Jeśli ściana, na której będzie wisiało dzieło, nie jest odpowiednio wyeksponowana na promienie słoneczne, pomyślmy nad oświetleniem sztucznym. Może się ono przydać także wieczorami.

Gdzie kupić?

Obrazy znajdziemy wszędzie – od krakowskiego starego miasta, przez miejskie galerie i strony internetowe. Te ostatnie prowadzi coraz więcej twórców. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem samemu zobaczyć dzieło.

Jeśli coś, czego poszukujemy, nie jest specjalnie trudną sztuką do namalowania (np. ludzkie ciało) możemy porozmawiać ze studentami późniejszych lat na Akademii Sztuk Pięknych. Nie będzie to co prawda dzieło mistrzów, ale zaoszczędzimy część pieniędzy i kto wie – nabędziemy obraz przyszłego rozchwytywanego artysty.

Drobne uwagi

Pamiętajmy, że w przypadku reprodukcji mogą być ograniczenia związane z prawami autorskimi do dzieł – to jednak powinien wiedzieć malarz, u zamawiamy kopię (chyba że kupujemy coś po wykonaniu).

Jeśli zamiast namalowanego obrazu, chcemy zawiesić tani plakat, na którym on jest, to zrezygnujmy z tego pomysłu. Lepsze będzie artystyczne pomalowanie ściany, lub któraś z alternatyw.

Alternatywy

Do najpopularniejszych alternatyw należy plakat (nieudający obrazu). Część z nich można uznać za kultowe – osiągają na aukcjach wysokie sumy. Kto by nam nie zazdrościł oryginalnego plakatu zachęcającego do obejrzenia czwartego epizodu Gwiezdnych Wojen? Możemy także poszukać nowoczesnych i ciekawych rysunków.

Jeśli szukamy wspaniałego zdjęcia w ogromnym rozmiarze, wybierzmy metodę drukowania na płótnie – efekt będzie ciekawszy i trwalszy.