18 maja, 2024

Idom.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Jak dbać o balkon i nasz komfort?

Nie każdy z nas posiada balkon. Ci z nas, którzy mieszkają w mieście i mają tylko taką możliwość swobodnego posiedzenia na dworze, bardzo sobie ją cenią. Balkon mimo małych rozmiarów daje nam wiele (ograniczonego) komfortu.

Letni wieczór, słońce jeszcze na niebie, ale już nie pali jak w południe. Można usiąść wygodnie na balkonie, napić się kawy i zrelaksować… chyba, że zapomniało się o kilku rzeczach.

Uwaga na owady

Problem z wieczorami jest taki, że nie tylko my je lubimy. Jest to pora, gdy nasze ciało (a dokładniej krew) staje się łakomym kąskiem dla całej chmary komarów, a światło przyciąga ćmy. Jeśli chcemy temu zapobiec i nie oddawać pola owadom w walce o balkon, poświęćmy trochę czasu na poszukanie moskitiery i systemu jej montażu. Jeśli tego nie chcemy robić i wolimy polegać na środkach chemicznych, czy urządzeniach takich jak elektryczne pułapki, zastanówmy się chociaż nad ochroną na drzwi balkonowe. Jest ona montowana w taki sposób, aby było możliwe bezproblemowe otwieranie i zamykanie.

Zanieczyszczenia

Rankiem, gdy śpimy, czy podczas naszej nieobecności, na naszym balkonie mogą bytować gołębie. O ich obecności świadczą odchody, które nie tylko budzą obrzydzenie, ale mogą być niebezpieczne dla zdrowia. W marketach budowlanych znajdziemy wystające naklejane kolce, figurki większych ptaków oraz znacznie lepsze odstraszacze chemiczne i dźwiękowo-świetlne. Te ostatnie są uruchamiane dzięki czujnikowi ruchu. Można także zamontować moskitierę na całym obszarze balkonu. Będzie to jednak trudne, jeśli mieszkamy na ostatnim piętrze, lub mamy bardzo wysoko do kolejnego poziomu.

Daszek nad balkonem

Upał może każdemu dać się we znaki. Jeśli mamy z nieodpowiedniej strony balkon, to może sprawić, że nie będziemy chcieli z niego korzystać. Oprócz korzystania z małego przenośnego wentylatora, warto zamontować coś, co sprawi, że będzie do nas docierało mniej promieni słonecznych. Jednym z takich elementów jest domontowywany daszek. Jeśli budujemy dom wolnostojący, to pomyślmy o nim już na etapie budowy.