2 stycznia, 2025

Idom.net.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Drobne usterki domowe – kleje, gwoździe i taśmy

W każdym domu powinna być podręczna „apteczka” do naprawy mebli, gniazdek, dziecięcych zabawek i innych tego typu rzeczy. W artykule prezentujemy informacje o kilku narzędziach i pomysłach na szybką pomoc.

Tato! Bo tutaj odpadł kawałek…

Większość ojców (mimo emancypacji, to oni najczęściej walczą z domowymi usterkami) słysząc „bo mi się zepsuło…” dostaje gęsiej skórki i w głowie ma „co się znowu stało?” w oczekiwaniu aż dziecko powie dokładnie, co takiego się wydarzyło. Na całe szczęście zazwyczaj są to drobne usterki.

Skoro jesteśmy przy dzieciach, to zostańmy w ich temacie. W domu na pewno przyda się klej, który spaja plastiki. Jeśli go zabraknie, nie będziemy w stanie pomóc zapłakanemu kilkulatkowi, kiedy ułamie się kółko… i to z ulubionego samochodu. Poszukajmy informacji od innych ojców lub w Internecie, który z klejów najlepiej radzi sobie z takimi sprawami. Zwróci nam się to w momencie, gdy połamie się fragment obudowy z ważnego urządzenia itp.

Kleje

Gwoździe (także bardzo małe – przydają się aby przybić płytę od tyłu szafki), śruby i klej – miejmy je w zanadrzu. W domu warto mieć szczególnie kropelkę i klej do paneli lub do drewna. Możemy także pomyśleć nad środkiem typu Poxilina.

W wypadku odejścia od boku drewna kawałka okleiny lub odpadnięcia fragmentu drewna – środek klejący jest niezbędny. Dobry klej do paneli potrafi skleić nawet na lata nogę z taboretu (jeśli jest z litego drewna).

Na szybki i prowizoryczne naprawy warto w swoim arsenale trzymać szarą taśmę i taśmę izolującą – ta ostatnia nada się, jeśli będziemy np. skracać kable.

Gwoździe i śruby

Wracając jednak do gwoździ – przydadzą się nam także te hartowane. O wiele łatwiej wbija się je w ścianę (nie krzywią się pod uderzeniem młotka), aby wieszać różnego rodzaju ramki, obrazy, zdjęcia. Są jednak o wiele droższe, lecz będą stosunkowo rzadko wykorzystywane więc warto kupić przynajmniej kilka.

Ostatnim elementem typowo spajającym są śruby – ich także trzeba mieć kilka rodzajów i nie chodzi tu tylko o długość i średnicę. Niektóre z nich mają przeznaczenie typowo do mebli (tzw. konfirmaty), inne nadadzą się do wwiercenia w ścianę przy pomocy wiertarki udarowej.